Döpiyesli Helga

Başlığa bakıp hani Helga nerede diyenleri duyar gibiyim, öyle bişey değil. Üniversitenin son senelerine girerken hepimiz ‘iş bulamıycam galiba ben olum’ gibi vesveselere kapılıp kendimi geliştireceğim diye kongrelere, konferanslara koşup sertifika almak için sürünüp, dil öğreniceğim diye maymun olmuş insanlarız.İşte bu da  lisede az bi almanca gören,kursa giderek bildiği 1,5 dili (ingilizce+yarım almanca) 2 dil yapınca CEO olucağına inanan bi üniversitelinin (kendisine kocakafa diycem bundan sonra) kendini telef etmesinin hikayesi…

Kocakafa sabah uyanıyor. İnsanın sinirini bozan  bir zindeliği (sinir bozan zindelik: Mehmet Öz’ü televizyonda mekik ,şınav çekerken görünce hissedilen duygu) var. Yataktan zıplarcasına kalkıp ein zwei drei diye bi yandan sayıp bi yandan da sabah hareketlerini yapıyor.Böyle görünce Koca kafayı sabahlarını ucuz bi fransız filmi içinde yasıyan insanlardan sanabilirsiniz.Kimi insan ucuz fransız filmlerinin içinde yasamayı cok sever, sabah kalktıklarında iki elleriyle tuttukları kupalarından kahve içmeden uyanamazlar,siyah kemik gözlükleri olmadan çıplak hissederler kendilerini. Ama Kocakafa aslında öyle biri değil hiç bilmediği bi ülkede bıraksanız size kebapçı bulabilir bunu yaptıktan sonrada ‘mardinliyim ya ben, burun derler buna kokusunu aldım ‘ der.Peki bugun ne oldu da kocakafa grosse tête oldu? çünkü Bugün CEO olmaya bi adım daha yaklaştığına inanıyor kocakafa, bugun almanca seviye tespit sınavına (ASTS) gircek. Ein zwei drei’i beyne attığı için en azından 2 kur atlarım diye duşunuyor, sonrası CEO’luk, sanki almancayı çözdüğü an abdi ibrahimin CEO’su gelip firmanın anahtarını ona verecek.Almanca ögrenmekle CEO olmak arasında engel yok. Hazırlanıyor. Evden polka yaparak cıkıyor içinden deutschland über alles’i (aslında deutschland über alles’ten başka mısra bilmiyor devamını onuncu yıl marsıyla getiriyor) söylüyor.

Binaya giriyor.Güvenlik var ama güvenlik aramıyor onu. içinden adamlar alman kafasıyla güvenlik koymuslar ama türk kafasıyla bundan bisey olmaz geç sen diyorlar diyor.Üst kata cıkıyor kocakafa,  kısa boylu adama geleceğin CEO suna yakışır biçimde ASTS’ye gircektim diyor. kısa boy ‘almancanız var mı’ diyor.Kocakafa normal şartlar altında burda işareti almalı yerini bilip yok demeli ama kendisi bunun bi CEO ya yakışmıycagını dusunup ‘lisede almanca dersi görmüştüm’ diyor (bir insan alman lisesinde okumadıysa bu lafı solememeli). kısa boylu daha bisey demiyor zaten ne diyebilir ki kocakafa’ya hepsi boş.

Bi üst kata çıkıyor.sınıfa giriyor. Allahım döpiyes giymiş helga duruyor karşısında, helga kocakafaya sınav kagıdını verıyor.kocakafa içinden son bi eins zwei drei diyor ve baslıyor.Aslında başlıyamıyor ilk soru yaklaşık 5 parmak kalınlığında bi paragraf eins diyor zwei diyor ama soruyu anlamıyor birde ich gehe ins kino diyor ama soruyu anlamak mümkün değil. ikinci soruya geçiyor bu sefer verilmiş 4 parmak paragrafın yarısı boşluk eins i koymaya çalısıyor bosluga yok, son bi çare mızahla çözmeye çalısıyor soruyu ich möchte fünf köfte diyor ama çözemiyor.O sırada açık pencereden demet akalın Sepet şarkısı baslıyor.içinde tuttugu son CEO kalıntısıda o şarkının denedik denedik nakaratıylaonu terk ediyor.gene de utanmadan butun soruları sallıyor helgaya cevap kagıdını veriyor.yedi dogrusu çıkıyor.Kocakafada Helgada şaşkın.

Kocakafa tam kapıdan çıkıcakken helga oturmasını soyluyor.’wie hiesst du?’ diyor kocakafa bi anlamıyor.Helga tekrarlıyor.kocakafa ne? diyor camdan tum hıddetıyle demet akalın şarkı soyluyor. Kocakafa ich bin gut diyor.Artık üniversitelide değil altı yaşında.ben bilmiyom ben bilmiyom diye tekrarlıyor. arkada demek akalın söyle nereye kadar böyle nereye kadar diyor.Helga kocakafayı o kadar kolay bırakmıycak, aynı soruyu 4. kez soruyor. Kocakafaya adeta çapsız, hadsiz sen ne kadar almanca biliyosunda  burdasın diyor ve wie heisst du diyerek dövüyor. Kocakafada çok pişman içinden allah belasını versin ein zwei’in diyor.En sonunda Helga street fighter da aduket’e eşit bi hareket yapıyor ve kocakafanın omzuna pıt pıt hareketi yapıp en bastan baslamanız sizin için en iyisi olcak diyor. Kocakafa dışarı cıkıyor demet akalına eslik ederek ‘tak şu sepeti koluna herkes kendi yoluna,arama sorma boşuna gitmiyor hoşuma’ diyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s