Okulun ilk gunu

Çok uzun zaman önce, çok çok uzak bir galakside bir Kadın çocuğa dönüp ‘okulun ilk günü heyecanlı mısın?’ diyor. cocuk elindeki telefonu bırakmadan ‘yoo’ diyor.Kadın bir an telefonu alıp ‘cocuga nasıl degılsın lan’ demek istiyor.Ama bu tarz hareketler son 10 yılda türeyen cocuk gelişim uzmanları tarafından kınanmış hareketlerden.Kadın tabi diyor artık büyük adam oldun koskoca 1B ye başlıycaksın oyle heyecan falan da neymiş diyor.Çocuk yalandan gülüyor,gözleri telefonda.

Çocuk için candy crush da bölüm atlamak okula gitmekten daha heyecan verici. Zaten son 2 senedir gittiği anaokulunu bitirince eğitim hayatına en tepedeyken noktayı koymaya planlıyordu ama şimdi adamın ve kadının zoruyla okula devam etmesi, bir de anaokulunun en büyüğü iken burada 1. sınıftan başlayacak olması canını sıkıyordu. Çocuk kadında ki heyecanı anlayamıyor.Sabahtan beri kadının yapmadığı maymunluk kalmamışti. Çocuk altı üstü okula gidiyordu. Gerci Kahvaltıda krepler,yeni kıyafetler,yeni çanta hoşuna gitti ama gereksiz şeylerdi bunlar.Karar verdi akşam gelince adam ve kadınla konuşup bu işe bir son verecekti.

Okula geldiler.Sinifin oldugu korudor da Kadın ve cocuk ögretmeni beklemeye başliyorlar.Çocuk hala telefonla oynuyor.köşede bir kadın Ağlayan kızının şaçlarına tokalarını takıyor. Az ilerde bir başka kadın aglayan bi cocugu kucağına almış susturmaya çalışıyor. Yan sınıftan da höykürürcesine ‘BABA’ sesleri geliyor. Cocugun biri babasına yapışmış adeta sınıftan adamın paçasının devamı durumunda dısarı cıkıyor, annesi ne kadar ‘oğlum baban işe geç kaldı’ derse cocuk adeta o kadar cok yapısıyor adama (Burdan da bi kısa film çıkar ‘baba beni bırakma’ oyuncular:yapıskan cocuk,bagıran anne ve işe gec kalan baba). Etrafta nerdeyse 15 tane beni burda bırakmayın Temalı bagıran çocuk var.Çocuklar sanki anne babaları bir daha dönmiyecek gibi aglıyor.

Kadın kendi cocuguna bakıyor.çocuk oralıksız. Kadın Sinirleniyor. Kadın istiyor ki çocuk anne gitme biraz kal desin, kadın da kucagına alsın bisey yok canım desin demin ki kucaga alınan çocuk ve annesi gibi bir anne-ogul duygusal bir anı yaşansın.Ama bu cocuk ona o sahneyi yaşatmıycak.Kadın şu noktada taktik değiştiriyor gelinleri kına gecesinde aglatma isimli (Kınayı getir aney,parmağın sür aney) taktigi uygulamaya karar veriyor. Çocugun elinden telefonu alıyor. Çocugun suratında niye aldın bölüm atlıyordum ifadesi var. Kadın ‘sen şimdi hiç heyecanlanmadın mı ? diyor.Çocuk suratıyla hayır ifadesi yapıyor. Kadın ‘yani az sonra tanımadıgın 15 tane çocukla tüm gününü geçireksin hiç mi paniklemedin? diyor. çocuk yok diyor.Çocukta çelikten sinirler var, kadın pes ediyor.Çocuk aglamıycak

Birazdan Kadın oğlum diyor ben gidiyim mi senin için sorun olur mu?.Çocuk yok,zaten top oynıycam ben diyor.Kadın ‘anne gitme diye aglamıycan mı sen?’ diyor.Çocuk ‘yoo niye aglıyım aksam almayacakmısınız? diyor (Kadına bu kadar fazla geliyor 7 yaşında biri için bu kadar mantık fazla). Kadın’ gidiyorum ben o zaman’ diyor. Çocuk ‘git yani zaten ögretmen de gelmedi’ diyor. Çocuk su almaya gidiyor.

Kadın sıkılıyor. Şu an herkesin cocugu yerlerde sürünüp ‘anne benı bırakma burda’ derken kendi cocugu git yani işin varsa ben takılırım burda diyor.Kadın içinden bu koca kafalı bana veli olmanın haklı gururunu yaşatmıycak diyor. Halbuki kadın 1 haftadır kendine bu güne hazırlamış. Çocuk az bisey korku emaresi gösterse eğitimin gerekliliginden girip, karne alınca alıcagı hediyelere kadar hersey anlatıcak.

Çocuk gelip oturuyor. Sen hala burda mısın diyor. Kadın gidicem şimdi diyor.Aslında içinden cocugun agzına bi tane vurmak geciyor, cocuk aglarken ‘aglama annem bak burdayım gidermiyim’ deyip duygusal bir sahne yaratmayı düsünüyor.Ama bu cocuga vursan ağlamaz döner ‘niçin vurdun bana,ögrenebilirmiyim’ der. Kadın çocugun üstünde denedigi cocuk gelisim kitaolarindan okuyup oradan ögrendiği tüm cocuk gelişim taktiklerine lanet ediyor.(Lanet gelsin seni okudugum gune),Çocugun gelişiminde dozu ayarlamamış. Kendine yeten birey yetiştirmek isterken dozu ayarlayamamış ve cocuk 70 yaşında hiç bir seye şaşormayan birine dönmüş.Kadın keske zamanında Psikolog ve Gelişim Uzmanlarını dinliyceğime iki terlik fırlatsaydım diyor içinden.Acaba ayakkabımı fırlatsam düzelir mi?.Kıyamıyor.

Kadın cocuğu öpüyor, ‘oldu o zaman ben gidiyorum’ diyor. Okulun bahcesine dogru gidiyor. Bahçede gene de ona ihtiyacı olabilir diye bekliyor. Aradan zaman geçiyor,bu arada kadın çocugu kontrol etmek için sınıfa gidip geliyor. bekliyor. Belki aglar.Aglarsa burda olcak kadın hemen koşup evladım diye sarılcak birsey yok diycek.Daha cok bekler. Son ders saati oluyor.

Ögretmen cocukları dısarı salıyor.Top oynuyorlar. Kadında bahcede cocugu izliyor. Çocugu büyük bir ciddiyetle oynuyor ve daha sonra durup 7 yasındaki diger bir cocuga ‘adam adama savunma yapın’ diyor. Diger cocuk anlamıyor saga sola kosmaya devam ediyor. Sonra cocuk kadını goruyor yanına gelip ‘gitmedin mi ya sen’ diyor.’sen eve git ben olmadı servise biner gelirim’ diyor. Çocuk diğerlerinin yanına geri donuyor.Kadınin eli ayakkabısına gidiyor.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s