NŞA

Tenefüs zili çalınca ufak tefek kız, dev gibi çocuga ‘acıktım’ dedi. normal şartlar altıda (n.ş.a ‘da) ufak acıktım komutu verince dev onu kantine götürür ve tost alır, ufak tostun 5 te 1’ni yer geri kalanını deve verir (Aşşkım çok doydum :m ) ve bu döngü günde 5 sefer devam eder. aslında dev’in dev olmasının nedeni bu (bu döngü de ufak günde 1 tost yerken, dev 4 tane yer). Devin hayatına ufak girdiğinden beri ilk başlardaki normal insan boyutunda olan dev zamanla bu hale evrilmiş. Ama bu sefer farklı devin bugün hiç çalışmadığı bir edebiyat sınavı var. Ufagın beslenmesiyle oyalanacak zamanı yok. Dev çalışmasi ufağı kaale almayarak Ebulgazi Bahadır Han’nın eserlerini ezberlemeye çalışmaya devam ediyor(şecere-i terakime ,şecere-i … AŞŞKKIMM) . Devin ezberini acı bir aşkım sesi bölüyor. dev gene de cevap vermiyor.ufak devden beklediği tepki gelmeyince ,dudağını bukerek, elleri karnında ve sesini 6 yaş sesi yaparak ‘çok acıktı karnım ‘ diyor. Dev ufağa dönüp ‘canım ders çalışmam lazım, sen git’ diyor ve dikkatini gene Ebul ‘a veriyor.ufak Devin ebul’a kendisinden daha fazla ilgi göstermesine bozuluyor.pes etmiycek. Dudagını biraz daha büzüyor ‘litfennnn’ diyor. Dev ofluyor. Ebul deve dönüp ‘abi git valla ya yenge beklemesin, sen gelince biz o eserleri aramızda sey yaparız’ diyor.Dev daha sonra eserleri şey yapabileceğinden emin değil .Fakat ufak gözlerini belertebilecegi kadar belertmiş suratına bakıyor devin. Ebul gene ‘git abi yenge beni korkutmaya başladı ‘Diyor. Haklı, ufak sevimliliğin sınırlarını zorluyor.bu sırada yan sayfada ki Babür şah (Babür) ‘tabi oğlum ya, git bişey yok halledersin sonra, kız kör kalacak git ‘diyor.

Dev ‘tamam hadi gidelim’ diyor. kitabı yanına alıyor. Ufak sevinçten havalara zıplıyor.Dev bıkkın. Kantine iniyorlar.Kantinde dikey değil de, daha ziyade yatay uzanan, arkadakinin öndekine abandığı bir kuyruk var. Dev bu ilişkideki erkek olarak yatay sıraya girmek zorunda, ufağa sen git al ben burda kitabı okuyayım dese ufağın gözlerinin belerip yere düşmesinden korkuyor.kitabın içinden babür ‘ oğlum git al be , 5 dakika sürmez’ diyor. Dev sıraya dalıyor. Once abanan daha sonrada abanilan olan bu kuyrukta herkes ekmeginin ( tostunun )pesinde.

Yaklaşık 15 dakika sonra elinde tost kuruktan kan ter içinde çıkıyor .(Ve dev tostu havaya kaldırıp atam anam evine dönsem,hey kırk eşüm kırk yoldaşum, kırkunuza kurban olsun menüm başım diye bağırıyor, kitabın içindeki dede korkuttan ıslıkla karışık heyt be sesi yükseliyor.). ama devin bilmediği bir sey var. onun yokluğunda ki 15 dakika da ufağın midesi bulanmaya başlamış. evet , dev ufağı beslemekte geç kalmış. Dev ufağa tostu uzatıyor, Bu sefer gözlerini çekik yapıyor ufak ve midem bulanıyor diyor. Dev sinirleniyor. Ebul ‘ abi sakin ol ya’ diyor. dev yesene canim benim diyor. Ufak bunun bir cilveleşme olduğunu zannedip , yok yemem deyip naz yapmaya başlıyor. dev gitgide sinirleniyor. bu sınavı geçmesi lazım ve ufak onu oyalıyor. dev ‘hayatım al bi parca ye bak midenin bulanması açlıktan ‘ diyor. ufak ‘yook yemem aşkım sen ye’ diyor. iyi şeyler olmayacak. sabahtan beri susan kasgarli mahmut ‘ madem yemiycen niye çocugu getirttirdin buraya?’ diyor. Ebul ‘ abi tamam ya zaten adam gerilmiş ‘ diyor. Kaşgarlı ‘ sus bi ebul sus’ diyor. Dev tostu ufağın agzına dogru götürüyor. Vakti yok devin,15 dakika sonra sinav var. Ufak hala cilveleştiklerini sanıyor (askisi sen yee). Babür ufagin fark edemedigini, fark edip ‘oğlum yapma bak o hareketi’ diyor. ama devin elindeki tost çoktan ufağın agzına dogru tekrardan harekete geçmiş. ufak tam askim diycekken kelimeyi tamamlayamıyor ve ‘AŞŞŞŞ…’ sesi duyuluyor. devin elindeki tost artık ufagın agzında. babür,ebul,kaşgarlı hiçbisey demiyorlar.

Ufak sevimliliği bir kenara bıkarıp ‘ne yapıyorsun sen yaaa’ diyor. Ufak işin ciddiyetini fark etti. dev ‘sınava çalışcam sen bu tostu ye yukarı gel sonra’ diyor. Ufak ‘ne demek bu ya’ diyor. babür deve ‘ aferim oglum en azından 10 dakıka calısabılecekken artık hiç çalısamıycan’ diyor. Ebul ‘ duyduk geldik, abi cok buyuk gecmısler olsun’ diyor. Kaşgarlı ‘ senin kalıbını nesse ‘ diyor. Ufaksa kendini trip moduna almış. artık devin ufagı ıplemeden çalışmaya gitmesi bu ilişkinin sonu demek.Ufak ben seni oyalıyorum yani diyor hadi git hiç durma git çalış diyor. Dev olur mu aşkım diyor ama çalışmam lazım hiç bisey bilmiyorum diyor. ufak tamam ya git çalı o zaman ben seni tutmıyım diyor. Devin dakikaları azalıyor. Dev özür diliyor. Ama ufak daha bu işi süründürücek. saatine bakıyor dev,6 dakikası kalmış. Ufak al tostunuda diyor, al hadi hem yer hem çalışırsın sanki bende girmiycem o sınava diyor. Dev kendisinin 20, ufagınsa 82 aldıgı bu sınava kımın daha cok calısmaya ihtiyacı var konusunda ufakla tartısmaya girebilir fakat 4 dakikası kalmış. Ufak devam ediyor ne oldu sustun hadi gitsene hadi hadi. Ebul ‘ abi bence gitme diyor’.dev ‘ sus bi ebul sus ‘ diyor. Ufakla bir dakika kadar bakışıyorlar, ufak evet gitmiyormusun diyor. dev mecbur dev ‘yok’ diyor. ‘yok gitseydin bir de’ diyor ufak. 1 dakika kaldı. Ufak ben gidiyorum o zaman diyor. yukarı cıkıyor. zil çalıyor. sınav başlıycak . O zamana kadar hiç konuşmayan yusuf has hacip ‘ara kılkı kız tegkümçı silig, sevitür sunup tutsa birmez elig ‘ diyor. Dev ‘sen de haklısın abi’ diyor ve mecbur sınıfa çıkıyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s